זכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

זכויות הורה לילד עם צרכים מיוחדים

הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

להיות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, זהו אתגר גדול מאוד הכולל הליכה ברך ארוכה ומתישה במהלכה נתקלים מלבד הקשיים הטכניים והפיזיים, הרגשיים והסביבתיים, גם בקושי בירוקרטי הכולל אי הבנה של הזכויות והערמת חסמים בכל שלב בו מנסים לממש את הזכויות המגיעות להורים לילדים עם צרכים מיוחדים.

רשת עלה כחלק בלתי נפרד מהסיוע לילדים בעלי צרכים מיוחדים ולהוריהם בכל תחומי החיים, מסייעת גם בייעוץ והדרכה, הכוונה והדרכה מהן הזכויות המגיעות לכם כהורים, מה הזכויות להן זכאי הילד בעל הצרכים המיוחדים וכיצד ניתן לממש אותם בצורה הנכונה והיעילה ביותר. לפניכם מספר דוגמאות קצרות וחלקיות של זכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים.

זכויות כלכליות

חלק מה- זכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים / אוטיסט באות לידי ביטוי בהטבות כלכליות של גמלת ילד נכה ברמות שונות. לצורך הזכאות ישנם קריטריונים רבים הכוללים בעיקר את היותו של הילד תלוי בעזרת הזולת, או בעל ליקוי מיוחד, עיכוב התפתחותי חמור וילד הזקוק לנוכחות קבועה.

את הבקשה לקבלת גמלה מגישים למוסד לביטוח לאומי שהוא הגוף האחראי לכך, בתוספת מסמכים נלווים. ההמלצה היא לקבל ייעוץ מוקדם לפני הגשת הבקשה כדי למקסם את הזכויות להורים המגדלים ילדים עם צרכים מיוחדים. ייעוץ בסיסי ומנוסה ניתן לקבל כאמור ברשת עלה ללא תשלום.

זכויות נוספות להורים לילדים עם צרכים מיוחדים

הטבות ברכישת רכב המסייע לניידות הילד עם הצרכים המיוחדים והנחות בארנונה ניתנים גם להגשה במוסד לביטוח לאומי. כמו כן הורים לילדים עם צרכים מיוחדים זכאים במקרים רבים לקבלת תו נכה המקנה להם את האפשרות לחנות בחניית מונגשות המסומנות עבור נכים וכן פטור במקרים רבים מקנסות חניה שונים. כמו כן זכאים הורים לילדים עם צרכים מיוחדים לניקוד מיוחד במס הכנסה המקנה להם הפחתה משמעותית בתשלומי המס.

התאמת תנאי דיור

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים אשר תנועתם ו/או תפקודם מוגבלים עקב מחלה או פגיעה במערכת המוטורית, זכאים לסיוע לצורך מימון שינויים או שיפוצים פנימיים וחיצוניים בדירה, החיוניים לתפקוד ולניידות הילד בדירה ובדרכי הגישה אליה. מדובר בהרחבת פתחים ובהתאמתם לצורך מעבר עגלת נכים, שינוי במבנה השירותים הסניטאריים, משטחי גישה לנכים, מעקים לתמיכה ומעלונים.

שילוב פעוטות עם צרכים מיוחדים במעונות יום ומשפחתונים

הורים לתינוקות ופעוטות מגיל שלושה חודשים ועד שלוש שנים עם צרכים מיוחדים המעוניינים לשלב את ילדם במסגרת רגילה, יכולים לעשות זאת באמצעות סיוע הניתן דרך משרד הרווחה והשירותים החברתיים. במסגרת הסיוע יכולים הפעוטות להשתלב במעון יום ולקבל סייעת צמודה עד 4 שעות ביום.

הסעות

הזכאות להסעה בחינוך המיוחד מעוגנת בחוק התלמידים הזכאים להסעה הם תלמידים עם פיגור בינוני מורכב ועד עמוק, עם שיתוק מוחין ונכויות פיסיות קשות,אוטיזם pdd ,/ עם הפרעות נפשיות קשות, תלמידים עם חירשות וכבדות שמיעה, עיוורון ולקות ראייה ותלמידים נכים הלומדים בבתי ספר רגילים. הזכאות להסעה מותנית בהשמת הילד במסגרות שלהלן על ידי ועדת ההשמה וועדת השיבוץ המקומית.

אלו כאמור רק מספר דוגמאות קטנות משלל הזכויות שאמורות להקל ולו במעט את ההתמודדות הקשה בגידול ילדים עם צרכים מיוחדים, רשת עלה מעניקה מעטפת מליאה למשפחות ולילדים ועומדת לשרותכם גם בהענקת מידע מלא ומפורט וגם בהדרכה והכוונה לקבלת זכויות המגיעות לכם כהורים לילדים עם צרכים מיוחדים/עיכוב התפתחותי.

Created by