שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים

שילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים

אם בעבר עצם הרעיון של שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים במערכות החינוך ובסביבה הקהילתית הרגילה היו חידוש גדול היום התחום הזה הפך למקובל ומתבקש. רשת עלה תמיד הייתה שם חלוצה לפני המחנה בפיתוח הכלים עבור הילדים מחד, ובעידוד והגברת המודעות החברתית מאידך.

שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך

ראשית יש לומר שאמנם שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך הכללית בעיקרו הוא תהליך מבורך ורצוי מאוד, אבל לא תמיד ולא בכל מקרה הוא מתאים ומועיל. הורים רבים נוכחו לדעת אחרי מאבקים ומלחמות רבות שהסתיימו בהצלחה להכניס את הילד למוסד חינוכי רגיל, שהילד לא מצליח לקבל שם את מה שהוא באמת צריך. לכן רצוי להתייעץ ולקבל ליווי מאנשי המקצוע בתחום.

איך זה מתבצע

כאשר משלבים ילדים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך הכללית השילוב יתנהל כך שההוראה תהיה על פי תוכניות הלימודים הרגילות לשכבות הגיל במקצועות השונים, תוך ביצוע התאמות ושינויים בהתאם למאפייני התלמידים.

התאמה אישית

לכל תלמיד עם צרכים מיוחדים המשולב בכיתה לחינוך רגיל נבנית תוכנית אישית. התוכנית מגובשת על ידי מחנכת הכיתה ומורת השילוב, תוך היוועצות בצוות רב-מקצועי ושיח עם הורי התלמיד ועם התלמיד עצמו. התוכנית כוללת מטרות ויעדים לקידום התלמיד בהתייחס לתחומי תפקוד שונים וכן תמיכות שנקבעו על ידי הצוות הרב-מקצועי, כגון הוראה ולימוד, התאמה וסיוע. התוכנית מיושמת תוך שיתוף פעולה מלא בין מחנכת הכיתה, מורת השילוב והצוות הרב-מקצועי, חלוקת תחומי אחריות והגדרת שיתופי פעולה.

תמיכה נוספת המגיעה לפי החוק

תוספת הוראה ולימוד ושירותים מיוחדים לתלמיד המשולב (עזרים מסייעים, שירותי סיוע, שירותים פסיכולוגיים ושירותים פרא-רפואיים מסוגים שונים, שיעורים, תמיכות וטיפולים הניתנים על ידי מורת השילוב ועל ידי עובדי הוראה ממקצועות הבריאות משולבים במערכת השעות בהיקף שאינו עולה על שליש מהשעות השבועיות באופן קבוצתי או פרטני, תוך צמצום פגיעה אפשרית במהלך התקין של יום הלימודים.

שילוב בעלי מוגבלויות בחברה

מרכזי השיקום והתמיכה של עלה מספקים מעטפת כולל של טיפולים וסדנאות המאפשרות לחניכם להשתלב בקהילה באופן מקסימלי. מיטב המכשור המקצועי והצוותים המנוסים מלווים ומדריכים את החניכים ומקנים להם כישורי חיים בסיסיים המאפשרים להם להשתלב ולהתנהל במרחב הקהילתי.

מרכזי תעסוקה למתבגרים

עלה מפעילה סדנאות תעסוקה לדיירים מעל גיל 21, המהוות עבורם מסלול המשכי אחרי בית הספר. תוצרי הסדנאות נמכרים לחברות ולאנשים פרטיים בירידים ובמכירות שונות וכן באתר האינטרנט של עלה. באמצעותם אנחנו מספרים את סיפורם המופלא של ילדי עלה

עלי – תוכנית הכנה לחיים עצמאיים

רשת 'עלה' בגדרה מפעילה בגבעת וושינגטון תוכנית ייחודית וראשונה מסוגה בישראל לשילוב צעירות בגילאי 18-25 במגורים עצמאיים, בשירות לאומי מותאם ובלימודים במדרשה תורנית. התוכנית שמה לה למטרה לחשוף, לאמן ולהנגיש עבור הצעירות התנסות במרקם חיים נורמטיבי, תוך מתן תמיכות בהתאם לצרכים המשתנים של המשתתפות בתוכנית, ביחד עם בנות גילן. התוכנית מכוונת לאפשר התפתחות אישית לקראת עצמאות והשתלבות בדיור בקהילה, בתעסוקה ובלימודים.

מרכז תעסוקה לאוטיסטים ולבעלי צרכים מיוחדים

Created by