השפעה מקומית וגלובלית

עולם של התנדבות

כחלק מהראייה של רשת 'עלה' את הצורך בשילוב אנשים מכל גווני החברה עם תלמידי ודיירי 'עלה', התפתח ב'עלה' כבר מתחילת דרכה מערך מתנדבים רחב היקף, הכולל מתנדבים ומתנדבות, שהפכו לחלק בלתי נפרד ממשפחת 'עלה'.

מערך ההתנדבות העצום של עלה הוא מהגדולים בישראל. מאות מתנדבים מכל המגזרים וקבוצות האוכלוסייה מעידים כאלף עדים על שינוי התודעה לטובה בכל הנוגע לאנשים עם מוגבלויות.

המתנדבים משתלבים בכל רצף השירותים ש'עלה' מציעה, החל משעת מפגש קבועה עם דייר או תלמיד, דרך השתתפות באירועים משמעותיים ואירועי חגים, וכלה בארגונים וחברות הרואים את המעורבות החברתית כנדבך חשוב בפעילותם העסקית ומשתלבים עם דיירי ותלמידי עלה בהתנדבות משמעותית לאורך השנה כולה.

המתנדבים עוברים תהליך עמוק של חשיפה, הכרה ושינוי התודעה ביחס לילדים ואנשים עם מוגבלויות. מרבית מהמתנדבים מספרים כל העת, כי בתהליך ההתנדבות הם מוצאים את עצמם בצד המקבל הרבה יותר מאשר בצד המקבל.

"קיבלתי פרופורציות לחיים", "למדתי מה זאת אהבה ללא גבולות", "למדתי להבין שהאתגרים שאיתם אני מתמודד לאורך חיי, הינם אין ואפס לעומת אתגר החיים האמיתי שאיתו מתמודדים מקבלי השירות ב'עלה'" – אלו הן רק חלק מהתגובות שבהן אנו נתקלים מדי יום, והן מספרות בכמה משפטים את הסיפור המלא של עלה.

חקיקה, תוכניות ומודעות בקהילה

במסגרת פעילותה למען ילדים ובוגרים עם מוגבלויות, פועלת 'עלה' במישורים שונים להגברת המודעות בקהילה בארץ ובעולם, לקידום חקיקה, להיכרות אישית ובלתי אמצעית עם חייהם וצרכיהם של תלמידי ודיירי עלה, ולעידוד ההתנדבות והתמיכה שמקבלים אנשים עם מוגבלויות מהקהילה וסביבתם.

'עלה' מפתחת תוכניות התנדבות והכשרות מקצועיות ומעניקה חסויות לפעילויות קהילתיות משלבות, המשפיעות על שינוי היחס כלפי אנשים עם מוגבלויות. 'עלה' משקיעה משאבים רבים במטרה להעניק פעילויות חברתיות אינטראקטיביות וחווייתיות תואמות גיל. תלמידי ודיירי 'עלה' זוכים לספורט טיפולי, ליציאה לפארקים ולחוף הים, לביקור בספריות ובתי קפה, ואף לטיולים מאורגנים לאתרים מרכזיים בישראל.

בנוסף, בשיתוף עם עמותת 'ספיישל אולימפיקס'  עורכת 'עלה' אימונים  ואירועי ספורט במסגרתם מתאמנים התלמידים בענפי ספורט שונים, כמו: כדורגל, באולינג, זריקה לסל וסופטבול – כל זה בשילוב עם ספורטאים מן השורה. תוכנית האימונים מספקת לספורטאי עלה העצמה דרך הספורט ושיפור הישגים אישיים.

אור לעולם

'עלה' ביססה את עצמה כמוקד מרכזי למחקר ולהדרכה קלינית, ומרכז הכוונה לסטודנטים.

התוכניות הייחודיות של 'עלה' נלמדות ברחבי העולם ומהוות השראה לרבים. מומחים בתחום החינוך המיוחד מכל רחבי העולם, כולל מומחי בריאות, סטודנטים לרפואה, לעבודה סוציאלית, אקדמאים ואקטיביסטים חברתיים, מבקרים ב'עלה' כדי ללמוד ולרכוש ניסיון בשילוב אנשים עם מוגבלויות.

קשרי קהילה

רשת 'עלה' מפתחת כל העת יוזמות ופעילויות שונות ומגוונות, המאפשרות לחבר עוד ועוד אזרחים לעשייה השיקומית המבורכת. כמו"כ, רשת 'עלה' מעניקה מענה ייחודי למשפחות המגדלות את ילדיהם עם המוגבלות בביתם, וזקוקים להפוגה של מספר ימים, וכן במקרים של אירוע משפחתי או נסיעה לחו"ל, והם משולבים במערך הדיור של 'עלה' למשך ימים אלו.

 

שותפות ונתינה

כ-80% מהתקציב השוטף של רשת 'עלה' מגיע ממשרדי החינוך, הרווחה, הבריאות, התרבות והספורט, המשרד לשוויון חברתי, וכן מהמוסד לביטוח לאומי. כמו כן ניתנים ל'עלה' תקציבים מוניציפליים שונים. יתרת התקציב מגויסת מדי שנה מתורמים פרטיים נדיבי לב מהארץ ומחו"ל, ובעיקר מתושבי ישראל מכל גווני הקשת, המבקשים להיות שותפים במפעל החיים האדיר הזה.